Jei man nustatyta gastroezofaginio refliukso liga, ar ilgai reikės vartoti vaistus, kad visiškai pasveikčiau?

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) gali turėti daug priežasčių, nuo jų priklauso gydymo trukmė. Dažniausia šios ligos priežastis – vožtuvo tarp stemplės ir skrandžio nepakankamas sandarumas. Dėl to rūgštus skrandžio turinys atsipila į stemplę arba net ryklę ir sukelia Jūsų juntamus ligos simptomus. Medikamentai nepašalina ligos priežasties, tik sumažina rūgšties gamybą skrandyje, skrandžio sultys tampa ne tokios rūgščios, patekę į stemplę mažiau graužia. To dėka nyksta ligos simptomai (rėmens graužimas, skausmas), gyja stemplės uždegimas. Tačiau rūgšties gamyba skrandyje vyksta nuolat. Nustojus vartoti medikamentus, rūgštingumas skrandyje atsistato per 2-3 dienas, atsipilantis rūgštus turinys vėl ima graužti stemplę, simptomai atsinaujina. Todėl medikamentus individualiai parinktomis dozėmis rekomenduojama vartoti pastoviai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nutraukus medikamentinį gydymą, simptomai atsinaujina 60%- 80% pacientų. Vienintelis priežastį pašalinantis ir vožtuvą tarp stemplės ir skrandžio sutvirtinantis gydymo būdas yra chirurginė operacija (laparoskopinė fundoplikacija). Po operacijos 85%- 90% pacientų nebejaučia GERL simptomų, jiems nebereikia vartoti medikamentų.

Kada chirurginis GERL gydymas yra būtinas?

Svariausios priežastys taikyti chirurginį gastroezofaginio refliukso ligos gydymą yra GERL komplikacijos:

  • Bareto stemplė (išsigimusi dėl ilgalaikio rūgšties poveikio stemplės gleivinė; jos atveju tikimybė susirgti stemplės vėžiu nenutraukus rūgšties poveikio padidėja dešimtis kartų);
  • labai išreikštas stemplės uždegimas su kraujavimu, randiniais susiaurėjimais;
  • stemplės opos;
  • didelė stemplinės diafragmos angos išvarža.

Labai svarios priežastys, apsisprendžiant dėl gydymo metodo, yra individuali paciento savijauta, nusiskundimai ir norai.

Per kiek laiko po peracijos išnyksta GERL simptomai?

Kadangi ligos priežastis pašalinama operacijos metu, GERL simptomai dažniausiai išnyksta labai greitai (praėjus kelioms dienoms po operacijos). Pirmas 2-3 dienas po operacijos rekomenduojame gerti skysčius ir valgyti trintą arba labai gerai sukramtyti maistą dėl galimo nestipraus sunkumo jausmo ryjant. Įprasta, jog visi su liga ir operacija susiję simptomai visiškai išnyksta per 2-3 savaites.